• Facebook Clean Grey
  • YouTube Clean Grey
  • LinkedIn Clean Grey
לוגו.jpg

תכנית יסוד اساس 

בסיום ההכשרה משתלבים המשתתפים ברשת עמיתי יסוד اساس, רשת ארצית מגוונת שחבריה פועלים ברשויות מקומיות, משרדי ממשלה ועמותות אזרחיות. הרשת מקדמת המשך למידה של חבריה כמשרתי ציבור, יצירת שיתופי פעולה רב-מגזריים וסיוע הדדי בעשייה השוטפת.

 

התכנית מבוססת על שלושה צירים:

  •  ידע –  העמקה בתפיסות וסוגיות חברתיות וציבוריות;

  • מיומנויות – כלים להשתלבות ולעשייה בשירות הציבורי ובחברה האזרחית;

  • תודעה – בירור ועיצוב הזהות האישית של המשתתפים כמשרתי ציבור הנטועים בזהותם ופועלים למען הכלל.

תכנית "יסוד - اساس" הינה תכנית הכשרה ייעודית להשתלבות במגזר משרתי הציבור, אם דרך כניסה ישירה לתפקידים בשירות הציבורי המקומי והארצי, תפקידים בחברה האזרחית, או דרך אחד ממסלולי העתודה כדוגמת צוערים לשלטון המקומי, צוערים לשירות המדינה וכדומה.

 

התכנית כוללת שלב הכשרה קבוצתי ל-25 משתתפים ואורכת כ-30 ימים (יומיים מלאים בשבוע למשך שלושה חודשים), במהלכה מתקיימים לימודים עיוניים, סמינרים, סדנאות וסיורים העוסקים בסוגיות חברתיות בישראל. תכנית ההכשרה הינה בסבסוד מלא.

 

מהקבלה לתכנית, דרך ההכשרה ולאחר סיומה כל משתתף מקבל ליווי צמוד ומותאם אישית על ידי צוות התכנית, במטרה לסייע לו להשתלב ולממש את הפוטנציאל בתחום העשייה בשירות הציבורי ובחברה האזרחית.

השירות הציבורי הינו בעל השפעה גדולה על חיי היום יום של האזרחים בישראל, הן בהתוויית המדיניות והן במימוש התקציבים הציבוריים לרווחת הפרט בכלל התחומים – בריאות, חינוך, תשתיות, תעסוקה ועוד.

 

על אף הרכבה המגוון של החברה הישראלית והשיח הציבורי ההולך ומתעצם על חשיבות הגיוון, עדיין אין ייצוג הולם לכלל האוכלוסיות במוקדי השפעה בחברה. ייצוג כזה ושותפות בתהליכי החשיבה וקבלת ההחלטות הם הכרחיים כדי להתוות מדיניות התואמת את צרכי הציבור אותו מוסדות המדינה משרתים, וגם כדי לאפשר את מיצוי היכולות והידע הקיימים בחברה הישראלית על כל מרכיביה.

שותפים:

קרן גנדיר

משרד ראש הממשלה - עתודות לישראל

המשרד לשוויון חברתי - רשות הצעירים

מרכז זלמן שז"ר

עמותה מפעילה:

מרכז מעשה

 
לוגו.jpg

שאלות ותשובות – תכנית יסוד اساس

השאלות והתשובות כתובות בלשון זכר אך מתייחסות לנשים ולגברים כאחד

למי התכנית מיועדת?

תכנית יסוד اساس מיועדת לצעירות וצעירים בני 32-22* בעלי רצון להשתלב בעשייה במוקדי ההשפעה בחברה הישראלית בתחום החברתי-ציבורי. רכיב מרכזי בתכנית הינו המגוון האנושי הרחב. אנו שואפים לגבש קבוצה הטרוגנית המורכבת מצעירים וצעירות מכלל האוכלוסיות בחברה הישראלית, בדגש על אוכלוסיות בתת-ייצוג במרחב הציבורי.

* ניתן לדון בהגשת מועמדות מחוץ לטווח גילים זה מול צוות התכנית

 

מה בעצם אני מקבל מהתכנית?

התכנית מקנה למשתתפים כלים להשתלבות והשפעה במרחב הציבורי-חברתי, היכרות אישית עם בעלי תפקידים וארגונים במוקדי ההשפעה המרכזיים, מפגש מעמיק והבנת האתגרים והנכסים התרבותיים של כלל האוכלוסיות בחברה הישראלית.

כמו כן, כל משתתף בתכנית מקבל ליווי אישי להשתלבות באפיק ההשפעה בו הוא מעוניין להתפתח, ומצטרף לרשת ארצית של עמיתים המשולבים במוקדי ההשפעה השונים. בסיום ההכשרה מוענקת לבוגרים תעודת סיום.

 

כמה זה עולה?

ההשתפות בתכנית הינה בסבסוד מלא. נדרש תשלום של דמי רצינות בסך 200 ₪ בלבד.

 

מה נדרש ממני במהלך ההכשרה?

מוטיבציה עמוקה ללמוד להתפתח, להתקדם ולהשפיע על המרחב הציבורי והחברה בישראל. כמו כן השתתפות מלאה הינה חובה בכל שלבי ההכשרה. עובדים יידרשו להגיש אישור מעסיק להשתתפותם בתכנית.

 

האם השתתפות בתכנית דורשת ממני להתחייב לעבודה לאחר מכן?

לא. בסיום ההכשרה העמיתים ממשיכים בעשייה לפי בחירתם. צוות התוכנית מלווה כל משתתף לפי רצונו וצרכיו. ישנה ציפייה ממשתתפי התוכנית להמשיך בעשייה באחד מאפיקי ההשפעה הציבוריים כגון השלטון המקומי, השלטון המרכזי ועמותות חברתיות. התכנית אינה מתחייבת להשמה לאחר ההכשרה, אך מומחית בחיבור לארגונים ובעלי תפקידים רלוונטיים וליווי בתהליכי המיון השונים.

 

מה ההבדל בין תכנית יסוד اساس לתכניות הצוערים?

תכנית יסוד اساس עובדת בשיתוף פעולה מלא עם תכניות הצוערים ורבים מבוגריה ממשיכים לתכניות אלו, המהוות אפיק כניסה מצוין לשירות הציבורי.

ההשתתפות בתכנית יסוד  اساس מאפשרת היכרות מעמיקה עם השירות הציבורי בטרם החלטה על התחייבות לתקופה ארוכה, ומאפשרת בחירה מדויקת יותר. התכנית מלווה בהשתלבות במספר אפיקים, ביניהם כניסה לתפקידים בחברה האזרחית, בשירות הציבורי ובתכניות הצוערים השונות. 

 

האם יסוד اساس היא תכנית אקדמית?

לא, תכנית יסוד اساس היא תכנית הכשרה הכוללת הרצאות, סיורים, סמינרים ומפגשים רבים עם בעלי תפקידים מובילים בשירות הציבורי ובחברה האזרחית. התכנית אינה מקנה נקודות זכות אקדמיות.

 

אני סטודנט, האם אוכל להגיש מועמדות לתכנית?

ברור! התכנית מיועדת הן למי שטרם החל בלימודים אקדמיים, הן לסטודנטים הן לבעלי תואר ראשון ושני. חלק גדול מהמשתתפים מגיעים לתכנית במקביל ללימודיהם האקדמיים.

 

האם התכנית היא פוליטית?

התכנית הינה מיזם משותף לחברה האזרחית ולממשלה ואינה קשורה למפלגה או לסקטור מסוים. התכנית נוקטת עמדה ברורה לפיה לשלטון ולמוסדות המדינה יש אחריות מרכזית לצמצום הפערים החברתיים וכי הם אמונים על איכות השירותים לאזרחים. התכנית חותרת לקדם חלוקת משאבים הוגנת, הנגשת הזדמנויות ויצירת מרחב ציבורי וחברתי נגיש, מכיל ומכבד עבור כלל האוכלוסיות בחברה הישראלית.

באיזו שפה מתנהלת התכנית?

התכנית מתנהלת בשפה העברית, ולכן נדרשת רמת עברית המאפשרת לימוד והשתתפות בדיונים. עם זאת אנו מכירים בכך שעבור חלק מן המשתתפים עברית איננה שפת אם.

 

האם התכנית מונגשת?

כמובן! עיקרון מרכזי בתכנית הינו המגוון האנושי, וצוות התכנית פועל על מנת שכל מרכיביה - כגון מיקום הפעילות, אופן הפעילות, מזון ועוד – יהיו מונגשים ומותאמים לכלל המשתתפים והמשתתפות. חשוב להעלות בפני הצוות את ההנגשות והצרכים הייחודים כבר בשלב ההרשמה ובמהלך המיונים, על מנת לאפשר הערכות מראש למתן מענה ככל הניתן.

איפה התכנית מתקיימת ומתי? כמה זמן היא נמשכת?

בשנת תשפ"א (2020/1) התכנית תתקיים בקמפוס הנמל בחיפה (צמוד לתחנת הרכבת מרכז השמונה), ותימשך כשלושה חודשים, מסוף אוקטובר עד סוף ינואר. היקף ההכשרה הוא יומיים מלאים בשבוע: ימי רביעי וחמישי מ-08:30 עד 17:00 (סה"כ כ-30 ימי הכשרה מלאים). התכנית כוללת שלושה סמינרים עם לינה בימי הפעילות הקבועים.

איך נרשמים ומהם שלבי המיון?

ראשית יש למלא את טופס ההרשמה המקוון! המועמדים המתאימים יוזמנו למרכז הערכה. העוברים בהצלחה את ההערכה יזומנו לראיון אישי, ולאחריו נודיע על קבלה לתכנית. תשובות סופיות יינתנו לאחר קיום הראיונות האישיים בסוף אוגוסט.

בהצלחה! מצפים לראותכם איתנו