• Facebook Clean Grey
  • YouTube Clean Grey
  • LinkedIn Clean Grey

תכנית יסוד اساس 

כל מחזור של התכנית מיועד ל-25-30 משתתפים ונמשך שלושה חודשים במתכונת של יומיים מלאים בשבוע הכוללים לימודים עיוניים, סמינרים מרוכזים, סדנאות וסיורים העוסקים בסוגיות חברתיות בישראל.

 

הלימודים הם בסבסוד מלא ובנוסף לכך ניתן לצעירים מענק קיום חודשי. כל משתתף זוכה לליווי צמוד על ידי רכז התוכנית בבניית תכנית אישית המותאמת לרצונותיו וליכולותיו, יחד עם פיתוח תמונת עתיד תוך כדי פעילות בקבוצה הטרוגנית רב-תרבותית.

 

הליווי של בוגרי התכנית יימשך גם לאחר סיומה, בשאיפה להעניק מעטפת שתסייע לכל אחד מהם לממש את הפוטנציאל שלו בתחום העשייה בשירות הציבורי ובחברה האזרחית.

תכנית "יסוד - اساس" הינה קורס הכשרה ייעודי להשתלבות במגזר משרתי הציבור, אם דרך כניסה לתפקידים בשירות הציבורי המקומי או הארצי, בחברה האזרחית ובתכניות מנהיגות שונות, ואם דרך אחד ממסלולי העתודה כדוגמת צוערים לשלטון המקומי, צוערים לשירות המדינה וכדומה.

 

התכנית מיועדת לצעירים וצעירות מכלל האוכלוסיות בישראל, בדגש על אוכלוסיות פריפריאליות הנמצאות בתת-ייצוג בעמדות מקבלי ההחלטות, שהם בעלי פוטנציאל ומוטיבציה להתפתח, להתקדם ולהשפיע.

 

התכנית מבוססת על שלושה צירים:

  • ידע –  היכרות מעמיקה עם תפיסות וסוגיות כלכליות, חברתיות ותפקידים בארגונים ציבוריים;

  • מיומנויות – רכישת כלים מקצועיים לכניסה לתפקידים בשירות הציבורי או בחברה האזרחית;

  • תודעה – בירור ועיצוב הזהות האישית של המשתתפים כמשרתי ציבור הנטועים בזהותם.

בשנים האחרונות גוברת ההבנה בקרב מקבלי ההחלטות והציבור הרחב בדבר החשיבות של גיבוש המדיניות הציבורית על ידי כלל חלקי החברה. השיתוף בתכנון ובביצוע המדיניות יביא לכך שצרכי האוכלוסיות השונות, כמו גם מגוון התפיסות והיתרונות הטמונים בהן, יבואו לידי ביטוי בחלוקת משאבים הוגנת ומתן שירותים טובים ומותאמים יותר.

אוכלוסיות פריפריאליות רבות בחברה הישראלית כגון קבוצות מיעוט, בני הפריפריה החברתית-גיאוגרפית ואף נשים, עדיין סובלות מתת-ייצוג בשירות הציבורי ובעמדות קבלת ההחלטות. הכשרה משותפת של צעירים מכלל האוכלוסיות בישראל ועידוד כניסתם לתפקידים במגזר הציבורי ולתכניות עתודה לשירות הציבורי, יחזקו את ההון האנושי בפריפריה ויתרמו לאמון ולייצוג הולם של המגזרים השונים בשדרת המנהיגות המקומית והארצית.

שותפים:

קרן גנדיר

משרד ראש הממשלה - עתודות לישראל

המשרד לשוויון חברתי - רשות הצעירים

מרכז זלמן שז"ר

עמותה מפעילה:

מרכז מעשה

 
logo new.jpg

שאלות ותשובות – תכנית יסוד اساس

למי התכנית מיועדת?

תכנית יסוד اساس מיועדת לצעירות וצעירים בגילאי 22-30 המעוניינים בעשייה ותעסוקה בתחום החברתי ובשירות הציבורי.

רכיב מרכזי בתכנית הינו המגוון האנושי הרחב. אנו שואפים לגבש קבוצה הטרוגנית המורכבת מצעירים וצעירות מכלל האוכלוסיות בחברה הישראלית, בדגש על אוכלוסיות פריפריאליות.

 

מה בעצם אני מקבל מהתכנית?

על מנת להניע מהלכים משמעותיים בכל תחום ולבחור את אפיק ההשפעה הנכון עבורנו, יש להכיר לעומק את מבנה המערכת הציבורית ואת השחקנים השונים במגרש.

במהלך ההכשרה נכיר בעלי תפקידים, ארגונים, תפיסות ומודלים שונים לעשייה במרחב הציבורי. כמו כן התכנית כוללת סדנאות לרכישת מיומנויות הנדרשות בעשייה ציבורית והתעמקות בתפיסות רחבות ובשאלות של זהות ומניעים אישיים.

לכל הבוגרים תוענק תעודת סיום, וכן ליווי אישי בכניסה לתפקידים ו/או מיונים והזדמנות להגיע למפגשי בוגרים ללמידה על סוגיות שונות בחברה הישראלית.

 

כמה זה עולה?

ההכשרה הינה בסבסוד מלא ובנוסף לכך יינתן למשתתפים מענק קיום חודשי צנוע.

 

מה נדרש ממני במהלך ההכשרה?

מוטיבציה עמוקה להתפתח, להתקדם ולהשפיע על המרחב הציבורי והחברה בישראל. כמו כן השתתפות מלאה הינה חובה בכל שלבי התכנית. מי שעובד יידרש להגיש אישור מעסיק להשתתפותו בתכנית.

 

האם השתתפות בתכנית דורשת ממני להתחייב לעבודה לאחר מכן?

לא. בסיום ההכשרה רשאי המשתתף להמשיך לפעילות בכל אפיק בו יבחר, וצוות התוכנית ילווה כל בוגר לפי רצונו וצרכיו. כן ישנה ציפייה ממשתפי התוכנית להמשיך בעשייה באחד מאפיקי ההשפעה הציבוריים כגון השלטון המקומי, השלטון המרכזי ועמותות חברתיות. התכנית אינה מתחייבת להשמה לאחר ההכשרה, אך תדע לחבר כל בוגר לארגונים ובעלי תפקידים רלוונטיים וללוות אותו בתהליכי המיון השונים.

 

מה ההבדל בין תכנית יסוד اساس לתכניות הצוערים?

תכנית יסוד اساس עובדת בשיתוף פעולה מלא עם תכניות הצוערים ורבים מבוגריה ממשיכים לתכניות אלו, המהוות אפיק כניסה מצוין לשירות הציבורי.

ההשתתפות בתכנית יסוד  اساس מאפשרת היכרות מעמיקה עם השירות הציבורי בטרם החלטה על התחייבות לתקופה ארוכה, ומאפשרת בחירה מדויקת יותר. התכנית מציעה מספר אפיקים, הכוללים כניסה לתפקידים בחברה האזרחית, בשירות הציבורי וכן בתכניות הצוערים השונות. 

 

האם יסוד اساس היא תכנית אקדמית?

לא, תכנית יסוד اساس היא תכנית הכשרה הכוללת הרצאות, סיורים, סמינרים ומפגשים רבים עם בעלי תפקידים מובילים בשירות הציבורי ובחברה האזרחית. התכנית אינה מקנה נקודות זכות אקדמיות.

 

אני סטודנט, האם אוכל להגיש מועמדות לתכנית?

ברור! התכנית מיועדת הן למי שטרם החל בלימודים אקדמיים, הן לסטודנטים הן לבעלי תואר ראשון ושני. חלק גדול מהמשתתפים מגיעים לתכנית במקביל ללימודיהם האקדמיים.

 

באיזו שפה מתנהלת התכנית?

התכנית מתנהלת בשפה העברית, ולכן נדרשת רמת עברית המאפשרת לימוד והשתתפות בדיונים. עם זאת אנו מכירים בכך שעבור חלק מן המשתתפים עברית איננה שפת אם.

 

איפה התכנית מתקיימת ומתי? כמה זמן היא נמשכת?

בשנת תש"פ (2019/20) התכנית תתקיים בקמפוס הנמל בחיפה (צמוד לתחנת הרכבת מרכז השמונה), ותמשך כשלושה חודשים, מנובמבר עד פברואר. היקף התכנית הוא יומיים מלאים בשבוע: ימי רביעי וחמישי מ-08:30 עד 17:00. התכנית כוללת שלושה סמינרים עם לינה בימי הפעילות הקבועים.

איך נרשמים ומהם שלבי המיון?

ראשית יש למלא את טופס ההרשמה המקוון! המועמדים המתאימים יוזמנו למרכז הערכה. העוברים בהצלחה את ההערכה יזומנו לראיון אישי, ולאחריו נודיע על קבלה לתכנית. תשובות סופיות יינתנו לאחר קיום הראיונות האישיים בסוף אוגוסט.

בהצלחה! מצפים לראותכם איתנו